צריכים שירותי גרירה? צרו עמנו קשר כבר עכשיו!

איך בודקים שמן ומים ברכב

בדיקת שמן ומים ברכב היא בדיקה שגרתית ובין החשובות לתקינות הרכב ומניעת תקלות. מה תפקיד המים והשמן ולמה חשוב לבדוק תקינות באופן שוטף?איך בודקים שמן ברכב ואיפה? ומה יקרה אם לא נטפל או נבצע את הבדיקה? בעמוד זה תקבלו את המדריך המלא לבדיקת שמן ומים ברכב כולל תשובות לכל השאלות והמידע שצריך לדעת.

איך בודקים שמן ברכב?

רוצים לבדוק שמצב השמן ברכב תקין? נדלקה הנורה של השמן ולא יודעים איך ומה לעשות? גלו איך בודקים שמן ברכב:

 1. העמידו את הרכב במקום מישורי - וודאו שהרכב לא נמצא בשיפוע.
   
 2. וודאו כי הרכב לא מונע והמתינו שהמנוע יתקרר - רצוי לחכות לפחות חצי שעה לאחר כיבוי המנוע. קירור הרכב והמתנה לאחר שהוא נכבה, תאפשר לשמן שהתחמם במהלך הנסיעה להתקרר ולשקוע לתחתית המיכל. כך תוכלו לקבל תמונת מצב אמיתית על נפח וכמות השמן במיכל.
   
 3. אתרו את מדיד השמן - הרימו את מכסה המנוע וחפשו מוט מתכת ארוך שבקצהו לולאה (לרוב בצבע צהוב או כתום). 
   
 4. שליפה וניגוב של מדיד השמן - שלפו את הלולאה והוציאו את מדיד השמן. נגבו אותו עם מטלית (רצוי חלקה שלא תשאיר סיבים), והחזירו חזרה למיכל השמן.
   
 5. הוצאה שניה של מדיד השמן - הוציאו את מדיד השמן בצורה אנכית ולא כלפי מעלה, שהשמן לא נזל לכיוון ההפוך ויציג תמונת מצב שגויה.
   
 6. בדיקת מפלס השמן - בכל מדיד יש סימון של נקודת המקסימום והמינימום. וודאו כי השמן שעל המדיד נמצא בטווח שבינהם וזה המצב התקין.
   
 7. אם השמן נמצא מתחת לקו המינימום -  חסר שמן במיכל או שקיימת נזילה. אם יש לכם שמן מלאו את המיכל. אם אין לכם שמן בהישג יד, הזמינו גרר שיפנה את הרכב למוסך או הזמינו שירותי דרך
   
 8. אם השמן עבר את קו המקסימום - יש לרוקן את המיכל עד לנקודה הנדרשת - כמות גבוהה של שמן יכולה להציף את החלקי המנוע. 
   
 9. החזרת מדיד השמן למקומו וסגירת מכסה מנוע- וודאו שלא השארתם את המדיד מחוץ למקומו וסגרו את מכסה המנוע. 

  בדיקת שמן ברכב

איך בודקים מים ברכב?

חוששים שהרכב התחמם? הופיעה נורה המעידה על התחממות או עלייה בטמפרטורת הרכב? אחת הסיבות לכך היא חוסר במים / נוזל קירור ברכב. לפניכם השלבים לבדיקת מים ברכב:

 1. העמדת הרכב במקום מישורי - בדקו שהרכב לא נמצא בשיפוע, כך שתינתן תמונת מצב אמיתית בעת בדיקת מפלס המים.
   
 2. וודאו כי הרכב לא מונע והמתינו שהמנוע יתקרר- במקביל המים מתקררים גם כן ויהיה ניתן לבדוק אותם ללא חשש מגלישת מים חמים ואפשרות לכוויות. 
   
 3. אתרו את מיכל המים והפקק - פתחו את מכסה המנוע ואתרו מיכל לבן עם נוזל בתוכו. לרוב המים יהיו בצבע כחול/ אדום. ישנם רכבים בהם יהיה מיכל נוסף קטן שנקרא מיכל העודפים, גם בו צריך לבדוק כמות מים תקינה.
   
 4. בדיקת מפלס המים - בחלקו החיצוני של המיכל תוכלו לראות סימן של נקודות מקסימום ומינימום. וודא כי המים נמצאים בטווח שבינהם.
   
 5. אם מפלס המים נמצא מתחת לקו המינימום - חסרים מים במיכל. רכשו נוזל קירור או בקשו מהמוסכניק למלא לכם את המיכל עד לנקודת המקסימום. 
   
 6. סגירת פקק המיכל ומכסה המנוע - וודאו כי סגרתם את פקק המיכל כמו שצריך לאיטום מוחלט ומניעת יציאת המים וסגרו את מכסה המנוע.

  מיכל מים ברכב

למה צריך לבצע בדיקת שמן ומים ברכב?

ראשית נבין מה תפקידם של השמן והמים בתוך מערכות הרכב ובהתאם מה החשיבות לביצוע הבדיקה:

 • מים ברכב - המים עליהם אנו מדברים הם בעצם נוזל קירור (ולא מים רגילים) שהוא מעט שמנוני ואינו קופא או מתאדה, ותפקידו לשמש כמקור קירור בתוך מערכת הקירור של הרכב, ובכך למנוע התחממות הרכב במצבים שונים. 
   
 • שמן - שמן סיכוך תעשייתי שנועד לרכך ולסכך בין חלקי המנוע הנעים, מסייע גם למניעת קורוזיה, ניקוי המנוע שיפור איטום בין הבוכנה לצילינדר.

כפי שפירטנו, גם למים וגם לשמן תפקיד חשוב בתקינות הרכב ובמקרה שאחד מהם יהיה חסר, הרכב עלול להתחמם או שחלקיו לא יפעלו כראוי והדבר עלול ליצור תקלות שלעיתים לא ניתנות לטיפול או תיקון. הבדיקה השגרתית תעזור באיתור נזילות או חוסר של אחד מהם, ולכן בעלת חשיבות גבוהה.

 

>>>אולי יעניין אתכם גם איך ממלאים אוויר בגלגלים

מתי מבצעים בדיקת שמן ומים ברכב?

אלו המקרים בהם תצטרכו לבצע בדיקת שמן מים ברכב והתדירות לביצוע הבדיקה:

 • בדיקה עצמאית כחלק משגרה קבועה- ניתן לבצע בדיקת שמן ומים ברכב באופן עצמאי כפי שפירטנו למעלה. רצוי ומומלץ לבצע בדיקת שמן מים אחת ל-3 חודשים ולא רק כשהרכב מגיע למוסך, מה שעשוי לעזור באיתור נזילות ומניעת תקלות בהמשך.
   
 • בדיקות הנעשות כחלק מטיפול במוסך - הרכב עובר טיפול כל 15,000 ק"מ או אחת לשנה באופן קבוע. על המוסכניק לבצע בדיקת שמן ומים באוטו כחלק מהטיפול ובדיקות תקינות הרכב.
   
 • לאחר שנדלקה נורת אזהרה- אם נדלקה נורה עם סימן של כד שמן, היא מתריעה על מחסור או נזילה של שמן ויש לעצור את הרכב במיידי ולבצע בדיקת שמן ברכב. אם נדלקה נורה עם סימן של מד טמפרטורה, היא מצביעה על התחממות המנוע, גם כאן יש  לעצור את הרכב מיד ולבדוק שלא קיים מחסור של מים במיכל הגורם לכך.
נורת אזהרה אדומה - מחסור בשמן / לחץ שמן נמוך  נורת אזהרה אדומה - התחממות מנוע

נורת אזהרה שמן

נורת חום מנוע

איך בודקים שמן ומים ברכב - שאלות ותשובות 

הנה שאלות ותשובות נפוצות על איך בודקים שמן ומים באוטו:

 

כל כמה זמן צריך לבדוק שמן ומים ברכב?

מומלץ ורצוי לבדוק מים ושמן ברכב לפחות כל 3 חודשים.


האם המים שממלאים במיכל הם מים רגילים?

לא. כשמדובר על מים לרכב, הכוונה תהיה לנוזל קירור מיוחד לרכב שיהיה לרוב בצבע כחול או אדום. אין לשים מים רגילים במיכל המים של הרכב.


מה יכול לקרות אם לא בודקים שמן ומים ברכב?

אם לא בודקים שמן, המנוע עשוי להתחמם וחלקיו עלולים להתחכך בצורה לא טובה ואף מסכנת חיים. אם לא בודקים מים, גם במקרה זה המנוע עשוי להתחמם ללא כל מקור קירור והתוצאה עשויה להיות מסוכנת מאוד.